zhangyulu194a1

URo Chou Chou itibaren Texas itibaren Texas

Okuyucu URo Chou Chou itibaren Texas

URo Chou Chou itibaren Texas

zhangyulu194a1

13 yaşındayken Bernadette Peters (idolüm) ile müzikalleri gördüğümden beri Çingene Rose Lee ile ilgileniyorum. Oyuncu kadrosunu satın aldım ve her şarkıda bir kelimeyi tanıyana kadar tekrar tekrar dinledim. Sadece bir gün sürdü. Yaklaşık üç gün sonra annem cd çalarımı pencereden dışarı atmaya hazırdı. Bunu kütüphanede gördüm ve kaptı. Yaklaşık üçte birini zaten biliyordum, ama çoğu bilmiyordum. Minksy kardeşlerin bölümlerini rahatsız edici ve uzun buldum ve çok fazla vardı. Umurumda değildi. Çingene hakkında okumak istedim, onlar değil. Bu benim kitaptaki ana kusurumdu, onlarla ilgilenen ve kendimi umursamadığım ve çoğunlukla atlayamadığım birçok bölüm vardı. İyi yazılmıştı ve biyografinin araştırmasını gerçekten yaptığını görebiliyordunuz. Sonuç olarak, birkaç bölüm biraz sıkıcıydı, ancak Çingene ve Haziran'ı sevenler için iyi yazılmış ve ilginç bir okuma oldu (Haziran'da da iyi bilgiler var).

zhangyulu194a1

yaşlı kadınları öldürmenin iyi olmadığını

zhangyulu194a1

Bu kitapların büyüleyici sadeliğini çok seviyorum. Karakterlerin konuşma şeklini seviyorum ve her hikayeye dağılmış küçük bilgelik incilerini seviyorum. Harika bir öğleden sonra okuyun - rahat bir atış ve soğuk bir içecek alın ve tadını çıkarın!

zhangyulu194a1

Anlayışlı, eleştirel, hâlâ okuma - açık kaynak ve katılımcı tasarım dinamikleri hakkında harika tartışma.

zhangyulu194a1

Bu kitaptaki karakterler çok bükülmüş ... Yaptıkları çılgın şeylerden bazılarını kabul etmek için inançlarımı gerçekten askıya almak zorunda kaldım. Kaka olan kısım gibi ... ewww! Bunu okumadan önce David Sedaris'i okumayı bitirdim, bu yüzden gerçekten giremedim. Her seferinde çok fazla çılgın / mizahi aile hikayesini idare edebilirim, ancak onları ılımlı bir şekilde severim.

zhangyulu194a1

Amazingly enough, this was a bit of a tedious read. My mother also claims that much of her sentence diagraming was wrong, and my mother is the complete grammar queen so I believe her.

zhangyulu194a1

When two young girls, Sally and Gillian, are orphaned it is Sally (who is wise beyond her years) that calls her aunts (white witches) and says that she and her sister are coming to live with them. The girls spend their childhood as targets for taunts and pranks of the other townschildren simply because no one understands them and associates them with the Owens women who have been rumored to be witches. Indeed they are witches, of the benevolent kind. The girls get a view of hypocrasy when every evening the women of the town come to the back door of the aunts' house and beg and plead for a spell to bring them true love. But as Aunt Bridget cautions, "Be careful what you wish for". In an effort to save herself from heartbreak young Sally vows never to fall in love; Gillian, however, "can't wait to fall in love". As they grow both girls can't wait to be free from the aunts. Gillian runs off with a young man and works her way through three husbands. Sally finds herself deeply in love with a local man. They marry and have two lovely daughters but alas, Sally's husband meets with an untimely death. She moves herself and her daughters back to the aunts house and suffers a year-long bout of depression. She vows yet again to take keep her daughters from harm and herself from love. To that end she moves her small family to Long Island, a place where she feels they can be normal. One night Gillian arrives at the Long Island house with the body of her dead boyfriend in the car. In an effort to cover up the deed (an overdose of a potent natural drug), Sally helps Gillian bury the body in her yard. That's when strange and potentially evil things start to happen. It takes a visit by the aunts along with some strong magic to dispell the strange happenings and bring true love to both Gillian and Sally. I enjoyed this book immensely. Tightly woven story, lyrical prose, a bit of humor, lots of magic, and charismatic characters. Like other reviewers I wanted to finish this book in one sitting. It is definitely a page-turner. Hoffman has a definite winner in this book. Also recommended: The Probable Future by Alice Hoffman

zhangyulu194a1

I had to decide between the 2 stars and 3 stars and went with 3 stars because it is so well written. However, it was just so depressing a story, and she can hammer it home even more effectively because she is such a good writer. I also felt very distant from the story because it was set in a small European town, during WWII, and the main character is a dwarf!