jaycohenii8042

Jay Cohenii Cohenii itibaren Ninh Hải District, Ninh Thuan Province, Vietnam itibaren Ninh Hải District, Ninh Thuan Province, Vietnam

Okuyucu Jay Cohenii Cohenii itibaren Ninh Hải District, Ninh Thuan Province, Vietnam

Jay Cohenii Cohenii itibaren Ninh Hải District, Ninh Thuan Province, Vietnam

jaycohenii8042

Translating...

jaycohenii8042

İstihbaratıma hakaret. Tuzlular için.

jaycohenii8042

Kheliha içinde ketbo behem pishnahd kardan ki adam ki hale lezat nboardam rajmashdhaya ve önemsiz ko karanlık kanam!

jaycohenii8042

Margaret Wild'ın Harry ve Hopper'ı gibi, bu kitap beni kokladı ve gözlerimi sildi. Sammy tüm dünyadaki en iyi tazı köpeğidir. Ve yaşlandığında ve hastalandığında, küçük kız perişan olur. Sevgili bir evcil hayvanı kaybetme hakkında harika anlatılan ve resimli bir kitap.

jaycohenii8042

Bu (şimdiye kadar) vermek ve idare etmek için en sevdiğim kaynak. Gerçekten şaşırtıcı ve bu kitaplar çok nadir olduğundan, kesinlikle tavsiye ederim. Bu kitap zorlayıcı, hükümlü ve özlü. Gelecekte bu kitaba birçok kez atıfta bulunacağım! Birkaç kopyam var, eğer isterseniz bana haber verin!

jaycohenii8042

This is a very moving and important book since the facts of this atrocity are highly disputed by the Japanese (they often deny it even happened) and often ignored by the West. While in China last year, the book was recommended to me by my guide who was from Nanking. It was a real eye opener for me to hear for the first time the kind of horrendous acts that were perpetrated on innocent civilians. The details were often hard to read and sometimes they seemed so outrageous that I wondered if the author was exaggerating just to emphasize her points. Probably not, but that would be easier to swallow than the alternative. We hear so much about the horrible things that happened in Europe during WWII that after reading this book I felt really bad I had been so ignorant about these events.

jaycohenii8042

I've marked this as "to read", that is, if I can ever find it.