olemats

Ole Mats Gjervoldstad Mats Gjervoldstad itibaren Monte Caminetto RM, İtalya itibaren Monte Caminetto RM, İtalya

Okuyucu Ole Mats Gjervoldstad Mats Gjervoldstad itibaren Monte Caminetto RM, İtalya

Ole Mats Gjervoldstad Mats Gjervoldstad itibaren Monte Caminetto RM, İtalya

olemats

Başlık İngilizce tercüme: Moon Dance Magic Bu, Luisa Francia tarafından okuduğum ilk kitaptı. Birçok kişi bu zamandan beri takip etti ve şu anda onun tarafından yazılan on bir kitap var. Eminim biraz daha satın alacağım - Luisa çok meşgul bir yazar. Luisa Francia bu kitapta bir takvim - on üç aylık bir takvim. 13 ayın evresine kadar bir yıl vardır ve her ay için (dolunay veya yeni ay) mitolojik bir kadına atanan bir bölüm vardır; onikinci ay - Lilith, onüçüncü ay - Salome. Her ay için tanrıçalar, efsaneler, otlar, hayvanlar ve bir "ay dansı" tanımının çoğu zaman bir ritüel olan bir dans hakkında birçok ilginç bilgi verilir. İlk ay Samhain civarındadır ve karanlığın yeni bir ay dansıdır ve eski orta Avrupa tanrıçası Percht'a (veya İskandinav mitolojisinde Freya, Frigg) adanmış ruhların adanmasıdır. Kutsal ağacı ruhunun yaşadığı yaşlıdır. Bugün bile eski adetler yaşıyor ve birçok insan bir yaşlıyı kesmek istemiyor - kimse bu ağacı cezasız olarak acıtıyor - evinize üzüntü ve hastalık getiriyor. Evet, hatta kutsal tanrıçayı onurlandırmak için geçerken bu ağacın önünde eğilmeniz gerektiği bile söyleniyor. Millenium eski gelenekleri silmek zor .. Bu kitap benim için gerçekten bir ilham kaynağı ve talimatları tam olarak takip etmek zorunda değilsiniz. Luisa'nın motivasyonu, her kadının kendi güçlerini, sihirini ve tarihini bulması gerektiğidir. Bu kitabın sadece Almanca bence olması üzücü .. Yazarın ana sayfası: http://www.salamandra.de/

olemats

Bu 1. Adım başlığı, hemen hemen çok sevimli olan kabarık bir ritim ve resimlere sahip kafiyeli bir metne sahiptir. Genç bir panda ebeveynlerinden her birini bir öpücük istediğinde, ona "yumuşak bir öpücük? / Tatlı bir öpücük? / Yapışkan bir bambu muamele öpücüğü mü?" Sonunda genç panda "Yapacak çok öpücük var! / Ama en iyi öpücük - ikinizden de!" Büyük bir yazı tipi, ritim ve kafiye, resim ipuçları ve sayfa başına düşük kelime sayısı, yeni okuyucuların başarılı olmasına yardımcı olacaktır. EL (K-3) -

olemats

I first was exposed to this book in my high school Senior Honor's English Class. The teacher taped A Chapter A Day from NPR and played it back for the class each day. The reader for the book was so good. To this day I still remember some of the scenes from this book as read on A Chapter A Day. I haven't read or listened to the book since that time, and I was wondering if actually reading the book would live up to listening to it. I think listening to it definitely enhanced the book. I still think it's a great book and an interesting peek into science fiction literature published during the height of the Cold War.

olemats

Plot: How to write this in a few sentences? Basically, Robert Langdon is framed for murder and to prove his innocence has to chase around France and Britain and discover the real story behind The Holy Grail. Characters: Robert Langdon is pretty brave and clever, a Havard professor and Sophie Neveu, although not striking as an agent of the French police, is just as smart and the grandaughter of a major part of the puzzle. Style Of Writing: I love this as a brilliant thriller that keeps you reading from beginning to end. Overall Opinion: Really enjoyed reading this one, and the story behind it, likely with no truth in it at all, really fascinating. Recommended If: You want a book to keep you turning the pages.

olemats

Great adventure story and you truly fall in love with the relationship between Eragon and his dragon Saphira. It has everything a young mind could hope and imagine to happen to them. The only setback was a little replication in characters and settings between this story and that of J.R. Tolkien's Lord of the Rings. The storyline definately followed a different vein though. I look forward to seeing a relationship blossom between Eragon and Arya, the elf.

olemats

very riveting! great, rich characters and a story strongly reminiscent of Homer's Odyssey. What I loved most about this book was the adventure -- what it feels like to have the responsibilities of a tribe that has left its homeland and the bonds it creates. This book was one of the few since my childhood which really drew me in... there were battlescenes which I literally couldn't function well after reading; the pace and descriptive narrative were so rich. Highly recommended!

olemats

pretty sucky. if i was going to write a book that was basically about my own life (clearly it was a loose autobiography), i would at least choose the GOOD parts, not the BORING ones. C-. bad news. i'm going to try prep and see if it was as bad.

olemats

if i had paid better attention i probably would have dropped out of law when i should have!!! such a fast read and one of the few books where the movie is as good as the book- take your pick.