renaraujo

Renan Ara Ara itibaren Texas itibaren Texas

Okuyucu Renan Ara Ara itibaren Texas

Renan Ara Ara itibaren Texas

renaraujo

Bu, hızlı bir şekilde süren veya sadece insanların biletlerden çıkmak için kullandıkları bahanelere kıkırdamak isteyen insanlar için eğlenceli bir hediye fikri. (Bir favori: "Meme uçlarımı deldim, böylece emniyet kemeri takmak acıyor.")

renaraujo

Bu kitabı çocuklarımla paylaşmayı seviyorum. Ancak, sadece çocuklar için yazılmış olması, onu bir yetişkin olarak takdir edemeyeceğim anlamına gelmez. Birçok Dr.Seuss kitabı gibi, çocuklarım kadar seviyorum, sık sık tekrarlayamıyorum.

renaraujo

Tekrar okuyun, çok sevdim.

renaraujo

İtiraf etmeliyim ki, bu kitaptaki ilk birkaç bölüme başladım ve sonuna kadar gözden kaçırdım. İronik bir şekilde, atalarımın nasıl yaşadığını anlamak için sömürgelerin nasıl bir şey olacağına dair bazı tarih çalışmaları yapıyorum. Bu kitaba giremedim. En başından beri bana garip bir his vardı.

renaraujo

كتاب صغير جدا ! و لذيد ... بس محستش انه مفيد لكنه مسلى :)

renaraujo

ah, pippi. i used to love her movies and now i finally know, at the ripe old age of 29, why my sister and i used to play "don't touch the ground". pippi is the imaginary bad friend every kid has. there are no repercussions for her behavior, and she's delightful, in her own awkwardly-translated-from-Swedish way.

renaraujo

I really liked this book set around the time of WWI. It is about different families during this time period and how their lives are affected by where they live, their social class, and the people they interact with. There is a family from England, from Wales, from Russia, and from the U.S. This is the first book in a triology, the subsequent books will follow the descendents of the characters. Being a historian I loved learning more history from this era. There were times when it became a little tedious when the author was describing battlefied positions and strategies, however there isn't too much of it. I really loved some of the characters (Maud, Ethel, Gus, Billy), and I really hated other ones. It does have some pretty graphic parts, so be aware!