hagani1992

Hagani Ginting Ginting itibaren Boucoiran-et-Nozières, Fransa itibaren Boucoiran-et-Nozières, Fransa

Okuyucu Hagani Ginting Ginting itibaren Boucoiran-et-Nozières, Fransa

Hagani Ginting Ginting itibaren Boucoiran-et-Nozières, Fransa

hagani1992

Aşırı pozlama reklamcılığının ve insanların bu kitapla ilgili olarak neleri şişirdiğinin aksine; Hoşuma gitmedi. Sadece bir kadının yazarın nasıl bitirebileceğini bilmediği sorunları? !!

hagani1992

saplantılıyım. bu bir problem.

hagani1992

"Anal retentif, aşırı başarılı ve zorlayıcı bir mükemmellikçi olmakla suçlandım, bunlar kötü şeyler gibi." Millicent Min bir dahidir. Bu sadece gerçekten zeki değil, ama haklı olarak bir dahi - lisede kıdemli olacak ve yerel kolejde ders almaya başladı. 11 yaşında. Yalnız - okulda birçok müfredatta, ama arkadaşı yok. Üniversite sınıfında bile, diğer öğrenciler onu eşit görmüyor ve varlığına kızıyorlar. Yaşındaki diğer çocuklar onunla nasıl ilişki kuracağını bilmiyorlar. Millicent'in annesi, kızına "normal" bir çocukluk vermeye çalışmak için onu bu yaz voleybol için imzaladı. Voleybolda Emily ile tanışır. Emily ondan hoşlanıyor gibi görünüyor, bu yüzden Millicent ona ne kadar zeki olduğunu söylemiyor. Emily'nin onu normal bir çocuk olarak görmesini istiyor. Yalan söyleyebildikleri sürece, iyi olacak, değil mi? Lisa Yee, sosyal olarak akranlarının biraz gerisinde olan Millie'de akademik olarak onlardan ışık yılı geçse bile harika bir karaktere sahip. Emily ile yeni arkadaşlığında gezinmeye çalışırken çok komik ve ne kadar zeki olursanız olun arkadaşlıklar karmaşık. Yee çok inandırıcı birkaç karakter yazdı ve Millicent son derece sevimli.

hagani1992

It had a really great ending but it was very boring.

hagani1992

Okay, I only read the Introduction and Ch. 10, but I'm really into texts about Enlightenment Rationale and this is one of the "big names" in that domain.

hagani1992

This book is just lovely and so well-written. It bounces around a lot between historical myths told by storytellers and the overall plot of the novel. I tend to read books in many short settings which made reading this book a little more difficult - it always took me a few minutes to remember where I was and what was happening in which "mini-story" set within the larger book. Overall a really nice read though.

hagani1992

umm, the book was an interesting and well-received perspective, common to many. but there's this weird argument he uses that says that we all "love ourselves" because we all "do what we think will make us happiest". sorry, but as an example - what about the suicidal? is it love when they kill themselves? NO! NO! NO! ...that is the definition of hate, self-hate. from this point, the book begins to break down. ...ultimately, i don't really think that "the glory of God" is God's greatest desire or His main characteristic, i think that love, agape love, is God's greatest desire and His main characteristic. what do you think...if you could only speak one sentence because you were about to die, would you turn to your young children and say, "do all for the glory of God" OR "love God with all your heart, mind, soul and strength and love your neighbor as yourself" ??? ....look, God is love. if you desire God, then you desire Love. and, then, what does God desire from us?? glory? perhaps, but i suspect the answer is a lot easier, and clearly spelled out in the Great Commandments. God desires us to love Him, ourselves and each other like He does. and, by the way, i can't imagine anything more glorifying than that.

hagani1992

Great Sci Fi YA book. I thought it started a little slow at first but surely picked up the pace. My 14yo really liked it as well.

hagani1992

Go to prueter.org. Click on my page. Click on Book Summaries, click on Roman Culture.